Można już było zobaczyć tutaj opis tego, czym jest Avalanche i jak ją kupić.
W tym poście zagłębimy się nieco w niektóre z jego cech i zalet, które sprawiły, że wielu uważa ten projekt za jeden z najciekawszych na scenie.
Co to jest Avalanche?
Jest to interoperacyjna platforma łańcuch blokowy, zbudowana od podstaw z myślą o wielu celach. Bądź niezwykle szybki, skalowalny i konfigurowalny . Cechy niezbędne do osiągnięcia celu, jakim jest stanie się „internetem finansów”.
Projekt oparty jest na protokole stworzonym przez „team rocket”, anonimowy zespół, który został przejęty przez wysoce prestiżowych programistów w ramach firmy Ava labs, która zebrała 42 miliony dolarów w zaledwie 4 i pół godziny dzięki swojej publicznej sprzedaży .
Na co pozwala nam ta platforma?
Lawina posiada szereg elementów, które pozwalają jej wykonywać funkcje, których inne łańcuchy bloków nie mogą.
Po pierwsze, pozwala na stworzenie własnego łańcucha blokowego w ramach platformy, zarówno publicznej, jak i prywatnej, nadając mu funkcje wymagane przez twórców projektu, takie jak wybór między potwierdzeniem łańcucha pracy a potwierdzeniem stawki.
Ponadto ten nowy łańcuch blokowy może dziedziczyć cechy innych łańcuchów, ponieważ platforma obsługuje istniejące maszyny wirtualne , spośród których wyróżnia się maszyna wirtualna Ethereum.
Konsekwencje tej funkcji są ogromne, ponieważ wiele dappsów już istniejących w Ethereum można migrować bez żadnego wysiłku.
Avalanche pozwala na wydawanie własnego majątku , który dostosowując się do specjalnych umów pozwala zachować wymaganą legalność.
Wygląda na to, że jest to kolejny „zabójca Ethereum”, dlaczego jest to coś innego? Ewolucja konsensusu
W systemach rozproszonych do tej pory używano dwóch głównych systemów.
Klasyczne protokoły, takie jak PBFT (Practical Byzantine Fault Tolerance) lub Hotstuff, oparte na głosowaniu wszystkich do wszystkich, w których zgoda w decyzji konsensusu jest całkowita lub absolutna pewność. Ten system jest szybki, ale trudno go skalować do dużej liczby węzłów.
Protokół „Nakamoto”, kiedy słynny Satoshi opublikował raport dotyczący bitcoinów w 2008 r., Wprowadził umowę probabilistyczną, w której może wystąpić niewielka rozbieżność, która ma tendencję do 0, im więcej bloków jest produkowanych. Jego głównymi wadami są nadmierne zużycie energii i mała skalowalność transakcji.
Snow-Avalanche Consensus, nowy metastabilny protokół konsensusu : łączy cechy obu protokołów, skalując tolerancyjną sieć do węzłów bizantyjskich poprzez próbkowanie podpróbek sieci. Dzięki węzłom, które nieustannie „szepczą”, osiągasz do 50% odporności na złośliwe podmioty.
Dodatkowo zawarty jest mechanizm protokołu „bałwana”, który jest zoptymalizowany pod kątem inteligentnych kontraktów.
Jak wszystko jest zorganizowane? Podsieci
Istnieje sieć podstawowa, ale składa się z trzech różnych łańcuchów bloków
Platform Chain (P): Jest to łańcuch metadanych lawinowych. Tam, gdzie są dodawane walidatory, odbywa się tyczenie i gdzie tworzone są nowe podsieci. Jest zarządzany na podstawie protokołu Snowman.
giełda Chain (X): Jest to łańcuch giełdowy. Służy do tworzenia aktywów, NFT, dzięki lawinowej maszynie wirtualnej. Jest regulowany protokołem konsensusu Avalanche.
Łańcuch kontraktów (C): Jest to łańcuch, który obsługuje EVM, wirtualną maszynę Ethereum, ponieważ programiści są świadomi znaczenia ich już opracowanego ekosystemu i pozwalają na interakcję inteligentnych kontraktów z absolutną kompatybilnością. Pozwala również na podsieci i jest zarządzany w ramach protokołu Snowman
Token AVAX
AVAX to natywny token, który podtrzymuje ekosystem. Służy do zabezpieczania sieci, płacenia prowizji i przyjmowania wzorcowej wartości płatności w wielu sieciach i podsieciach.
Jest również tokenem rządzenia , co oznacza, że jego posiadanie daje prawo głosu w podejmowaniu decyzji dotyczących projektu. Funkcja, która zachęca do zakupu i akumulacji .
Podaż monet jest ograniczona do 720 milionów. Połowa z nich powstała w bloku Genesis. Reszta będzie tworzona stopniowo w czasie.
Stakowanie
Hostowany w łańcuchu P oferuje kilka opcji dla każdego, kto może uczestniczyć w sieci.
Możesz zamontować swój własny węzeł, z podstawowym sprzętem i minimum 2000 AVAX (w oczekiwaniu na downgrade). W ten sposób uzyskujemy zwrot z utrzymania bezpieczeństwa sieci. Obecnie około 11%. I bardzo ważny fakt , nie ma „slashingu” , to znaczy, jeśli masz jakiś problem ze swoim węzłem, działa on źle, traci połączenie itp. jedyne, co się wydarzy, to to, że nie otrzymasz oczekiwanych nagród, ale nie zostaniesz za to ukarany, jak to się dzieje w innych sieciach.
Jeśli nie masz systemu 2000 AVAX, możesz przekazać go do innego węzła w celu uzyskania rentowności. Bez ryzyka, w zamian za prowizję od twoich nagród.
Więcej interesujących faktów:
Opłaty transakcyjne są spalane.
Nie wymaga fragmentowania, dlatego można go skalować bez fragmentacji.
Unikaj wyprzedzania przez boty. (bardzo ważne w świecie DEFI).
Koszt transakcji jest przewidywalny.
Dwukierunkowy most lawinowo-Ethereum został już opracowany przy zaangażowaniu organizacji, takich jak Chainsafe, Protofire, Hashquark, sieć POA i Avascan.
wniosek
Mamy do czynienia z projektem na dużą skalę, bardzo złożonym i z szerokim wachlarzem opcji.
Możliwości są prawie nieograniczone, a jego ewolucja i adopcja będą zależały od twórców i społeczności. W tej chwili ma dużą konkurencję z Polkadot, Tendermint i Ethereum 2.0 tuż za rogiem. Ale z pewnością ma wyjątkowe cechy, które mogą przechylić szalę na twoją korzyść.
A ty, jakie masz zdanie o Avalanche?
Źródło wiadomości: Bitcoin.es
Dodaj komentarz