Monety o stałej wartości lub stabilna kryptowalutas, jak samo słowo wskazuje, to monety lub tokeny, które mają na celu utrzymanie stałej ceny, powiązanej z walutą fiducjarną, głównie dolarem amerykańskim.
Jego stosowanie cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ pozwala inwestorom i handlowcom szybko i łatwo zmieniać swoją pozycję na rynku, bez konieczności kontaktowania się z bankami.
Kapitalizacja rynkowa tych walut rośnie tylko od lat, a wraz z nią troska o poszukiwanie alternatywnych zdecentralizowanych modeli.
Spójrzmy na niektóre z dotychczasowych typów:
Scentralizowany, wspierany przez Fiata:
Były to pierwsze stabilne monety, które pojawiły się i nadal są najczęściej używane.
Głównym z nich jest Tether , który twierdzi, że ma wystarczające fundusze zapasowe, aby obsłużyć bieżący problem. Nie jest uregulowany i od wielu lat podejrzewany o nielegalne praktyki. To właśnie te podejrzenia skłoniły do poszukiwań innych zasobów, które byłyby lepiej powiązane z duchem decentralizacji łańcucha blokowego.
W tej kategorii znajdują się również PAX, USDC i GUSD, które byłyby regulowane .
Zdecentralizowane z zabezpieczeniem w postaci kryptowaluty:
DAI było pierwszym rozwiązaniem, które się pojawiło. Opiera się na blokowaniu aktywów (głównie Ethereum) poprzez inteligentne kontrakty . Kwota zapewniająca stabilność ceny jest ponad dwukrotnie lub trzykrotnie większa niż w przypadku krążącego DAI, aby uniknąć nagłych zmian ceny Ethereum wpływających na połączenie DAI-dolar 1: 1.
Innym przykładem tego zdecentralizowanego modelu jest sUSD
Zdecentralizowane bez zabezpieczenia lub algorytmiki:
Są to najbardziej złożone i interesujące waluty, ponieważ osiągają lub starają się utrzymać stabilną cenę poprzez różne innowacyjne strategie.
Jako pierwszy pojawił się Amplefort i jego mechanizm odciążający , który odziedziczyło wielu innych. Aby osiągnąć swój cel, zajmuje się emisją i niszczeniem monet w oparciu o cenę. Wpływa to na każdy portfel zawierający token, umożliwiając użytkownikowi posiadanie mniej lub więcej monet bez podejmowania żadnych działań.
Tak więc, na przykład, jeśli cena Amplefort wzrośnie, przy następnej korekcie następuje wzrost emisji, a tym samym cena zostaje zbilansowana. W przypadku spadku ceny ten sam proces przebiega odwrotnie. Implikuje to jednak przeniesienie zmienności ceny na zmienność emisji, co w praktyce pociąga za sobą wiele innych problemów.
Innym innym mechanizmem jest mechanizm oparty na „Seiniorage Shares”, który jest używany w projekcie kasowym Basis . Ten system ma 3 żetony, aby zachować równowagę. Bazowa gotówka (stabilny token algorytmiczny) obligacja bazowa (którą można nabyć z dyskontem, gdy sieć się kurczy i wymienić na gotówkę bazową, gdy kończy się faza deflacji) oraz akcje bazowe (co pozwala jej posiadaczom żądać inflacji gotówki bazowej, gdy rozszerza się)
W ten sposób między tymi dwoma uzupełniającymi się tokenami posiadacze mogą podnosić i obniżać cenę głównego tokena poprzez ciągłe kupowanie, sprzedawanie i ponowne przeliczanie.
Złożony mechanizm, który mógłby zostać zdestabilizowany w przypadku dużych wydarzeń i momentów dużej zmienności, częstych na tym rynku.
Stabilne monety „rezerwy cząstkowej” :
Pusty set dollar (ESD) i FRAX są pierwszymi, które stosują tę strategię. Mają system regulacji poprzez „kupony”, które są przekazywane tym, którzy blokują główny token. Kupony można również kupić za główną walutę, co zwiększa ich cenę. Po zakupie główna waluta zostaje zniszczona.
Kupony można wymienić na główną walutę tylko wtedy, gdy przekroczy ona docelową wartość 1 USD. Jeśli cena nie zrównoważy się po określonej liczbie epok, kupony te również zostaną zniszczone, więc istnieje duże ryzyko dla tych, którzy chcą spekulować na ich cenie.
Jak widzimy pomysłowość programistów jest bardzo szeroka i chociaż eksperymentowanie z tymi systemami przyniosło kilka katastrof, patrz przypadek YAM (który implodował wkrótce po błędzie kodu), oczekuje się, że nowe sposoby tworzyć stabilna kryptowalutas, dążąc do całkowitej decentralizacji i unikając problemów z podmiotami regulacyjnymi.
A Ty, której stabilna kryptowalutas używasz najczęściej?
Źródło wiadomości: Bitcoin.es
Dodaj komentarz