Jak kupić Bitcoin bezpiecznie i łatwo? Uruchom przewodnik!

Ile kosztuje Bitcoin?

Jaka jest wartość Bitcoin?

Wartość waluty zmienia się w czasie i opiera się głównie na zaufaniu jej użytkowników, użyteczności i popularności. Jeśli interesuje Cię to, co dokładnie przyczynia się do wartości Bitcoin, czytaj dalej.

Co mówi nam wartość Bitcoin?

Kilka lat temu wartość 1 Bitcoina wynosiła zaledwie kilka dolarów, ponieważ wiele osób wątpiło w jego bezpieczeństwo i wydajność. Była to nowa i nieznana waluta, niewielu było gotowych na rewolucję w świecie finansów i nie było jeszcze wiadomo, jaka będzie przyszłość kryptowaluty.

kurs bitcoin

Jednak stopniowo wszystkie mity i obawy znikają, a Bitcoin, demonstrując w sobie realną i bezpieczną alternatywę dla obecnych walut fiducjarnych, zyskuje coraz większą wartość i popularność. Ponadto, im więcej firm, witryn i usług zaczyna akceptować Bitcoin, a tym samym tym bardziej przydatna jest waluta, tym wyższa wartość Bitcoin. Zostało to wykazane kilka razy – jednym z najnowszych przykładów jest WordPress, najważniejsza platforma blogów na świecie. Istnieją już dziesiątki tysięcy sklepów i usług, zarówno cyfrowych, jak i fizycznych, które akceptują Bitcoin.
Kluczowym czynnikiem decydującym o wartości Bitcoin jest jego popularność: im bardziej znana jest waluta i im więcej ludzi chce z niej korzystać, tym bardziej wzrasta jej popyt na rynkach giełdowych i tym bardziej jej wartość będzie rosła. W 2012 r. Bitcoin był najbardziej rosnącą walutą wobec dolara amerykańskiego [1].

 

Czy Bitcoin jest walutą deflacyjną?

Nie. Mówimy o deflacji, gdy waluta zyskuje na wartości w czasie i inflacji, gdy waluta traci wartość. Oba efekty mają swoje zalety i wady w gospodarce. Żadna z nich nie jest z natury dobra ani zła, chociaż na ogół preferujemy deflację (wzrost wartości naszych oszczędności) do inflacji (utrata ich wartości). W przypadku Bitcoin nie ma żadnej instytucji ani rządu kontrolującego ilość BTC, a dodatkowo, Bitcoin jest ograniczony ilościowo do 21 milionów sztuk. Jeśli do tej funkcji dodamy rosnącą popularność, wszystko to przekłada się na wzrost wartości Bitcoina jako waluty.

Nie wolno nam jednak zapominać, że wartość Bitcoin zależy od zaufania jego użytkowników, jak również i od podaży oraz popytu na rynkach giełdowych. Oznacza to, że mogą wystąpić sytuacje, w których wartość waluty zmienia się zarówno w górę, jak i w dół. W tym sensie Bitcoin zachowuje się jak każda inna waluta. Należy dodać, że dzięki konsolidacji w ostatnich latach waluta cieszy się coraz większą stabilnością.
Na koniec warto wspomnieć o jednej z najważniejszych cech Bitcoin: jest nieskończenie podzielny. Obecnie transakcje Bitcoin wykonywane są z 8 miejscami dziesiętnymi. Liczba ta może być zwiększana w nieskończoność, jeśli to konieczne. W ten sposób można uniknąć stagnacji gospodarki, po prostu dostosowując się do nowej wartości waluty za pomocą mniejszych frakcji, jeśli to konieczne.

Podsumowując: Bitcoin obecnie wykazuje niewielką tendencję deflacyjną, chociaż może również cierpieć z powodu upadków i wzrostów. Jak każda inna waluta, i dostosowywać się do potrzeb gospodarki. Bitcoin jest walutą, która sama się reguluje i reprezentuje prawdziwy stan swojego rynku. Nikt nie może zmienić jego wartości w sztuczny lub wymuszony sposób.

Kontynuuj przewodnik…

Najczęściej zadawane pytania

Interacciones del lector