We wstępie omówiliśmy co to jest bitcoin opowiedzieliśmy o jego zaletach i opisaliśmy proces kupna Bitcoina.
Teraz przeanalizujemy, jak działa Bitcoin od wewnątrz.
Sieć Bitcoin opiera się na systemie “peer to peer” co oznacza od użytkownika do użytkownika, bez zbędnych powierzycieli i stron trzecich, których w codziennym życiu wymagają od nas banki i inne instytucje przy każdej możliwej okazji.
Przed wynalezieniem Bitcoina musieliśmy dokonywać płatności online za pośrednictwem platform takich jak PayPal, Neteller, Banks itp. Wraz z pojawieniem się Bitcoin to się zmieniło. Żadna organizacja nie kryję się za Bitcoin, dzięki czemu nikt nie pobiera prowizji za transakcje (brak dodatkowych kosztów). Fundamentem jest sieć, która generowana jest przez użytkowników (dziesiątki tysięcy komputerów na całym świecie), którzy śledzą i kontrolują ewidencje transakcji (Blockchain).
Dzięki złożonemu systemowi kryptograficznemu można się upewnić, że nic nie zdradzi bezpieczeństwa tej waluty. Od kryptografii właśnie wywodzi się termin “kryptowaluta” – waluta zabezpieczona przez kryptografię. Na przykład przed atakami man-in-the-middle, próbami fałszowania lub dodatkowego “dodrukowania”. Stąd też pochodzi łacińska dewiza, którą niektórzy użytkownicy tej kryptowaluty wymyślili na samym początku Bitcoina: “Vires in numeris”, czyli “siła jest w liczbach”.
Początkowo może się to wydawać dziwne, ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu koncepcji, ale w praktyce wysyłanie i odbieranie Bitcoinów jest tak proste, jak wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail. System Bitcoin jest więc nie tylko bezpieczny, ale także prosty i wygodny.
Czy wiesz, że protokół Bitcoin jest całkowicie otwarty i przejrzysty? Każdy może go przejrzeć kod źródłowy i upewnić się, że działa on jak powinien. Dzięki temu właśnie waluta zyskała zaufanie tak wielu ludzi na całym świecie, którzy wykorzystują ją w swoich firmach, robią zakupy lub wysyłają pieniądze między sobą.
Działanie sieci Bitcoin dla informatyki.
Wyjaśnienie dokładnej operacji i dokładnych szczegółów technicznych wykracza poza cel tego prostego przewodnika; szczegółowe informacje można wyszukać na forum Bitcoin. Są one jednak ogólnodostępne w Internecie i mogą być sprawdzane przez każdego, kto jest ciekawy i chce dowiedzieć się więcej o sieci Bitcoin oraz mechanizmach weryfikacji i bezpieczeństwa.
Dobrym punktem wyjścia jest następujący artykuł w języku polskim, który wyjaśnia, w jaki sposób system Bitcoin zapobiega “podwójnemu wydatkowaniu”. Jeśli masz zaawansowane umiejętności obsługi komputera, możesz również być zainteresowany czytaniem o technologii stojącej za tą walutą – Blockchain. Jeśli jednak po raz pierwszy usłyszałeś o krypto-walucie, zalecamy najpierw dokończyć czytanie tego przewodnika i lepiej zrozumieć dużą ilość dokumentacji dostępnej na Wiki w języku polskim lub angielskim. Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź również sekcję “Przydatne linki”.
W następnym rozdziale wyjaśnimy krok po kroku, jak rozpocząć korzystanie z Bitcoin.