Czym jest kryptowaluta?
Kryptowaluta to cyfrowe pieniądze , które jako takie nie mogą być fizycznie posiadane, więc nie będziesz mógł nosić ich w portfelu jak monetę lub banknot. Ten zasób cyfrowy jest oparty w złożonych i skomplikowanych elementach matematycznych , które dają mu niezależność , która uwalnia centralną jednostkę, która reguluje i kontroluje jej wartość.
Na rynku cyfrowym znajdujemy ogromną różnorodność tych walut, które ogólnie mają kilka zasad i cech, które dają im trzy podstawowe czynniki :
- Decentralizacja regulacyjnego podmiotu finansowego;
- « Anonimowość » i natychmiastowość transakcji i działań;
- Bezpieczeństwo samych transakcji i bezpieczeństwo wartości w kryptowaluty.
Najbardziej znaną i najstarszą kryptowalutą jest bitcoin (BTC) . Chociaż wcześniej próbowali stworzyć kryptowaluty, nikomu nie udało się zadomowić na rynku aż do pojawienia się bitcoina stworzonego przez Satoshi Nakamoto , którego tożsamość jest nieznana.
Technologia i osobliwości kryptowaluty
Bitcoin przyniósł ze sobą początek rewolucji technologicznej , która trwa do dziś. Z BTC poznaliśmy w języku hiszpańskim technologię łańcuch blokowy czyli block chain. Szyfrowanie i łańcuch blokowy to technologie i systemy gwarantujące bitcoin, a wszystkie inne kryptowaluty, posiadają unikalne cechy opisane powyżej.
Skrypt zapewnia, że wszystkie transakcje są prywatne. Szyfrowanie transakcji i ruchów pozwala na „ anonimowość ” aktorów, ale bez utraty śladu monet, co gwarantuje bezpieczeństwo i integralność systemu. Łańcuch blokowy to miejsce, w którym rejestrowane są wszystkie transakcje wykonywane w grupach w blokach . Pierwszym utworzonym blokiem jest blok genezy.
Łańcuch blokowy można postrzegać jako księgę, w której zapisywane są wszystkie transakcje i ruchy pewnej kryptowaluty. Biorąc pod uwagę skończoność istniejących jednostek odpowiadających każdej kryptowaluta, istotne jest ich śledzenie i monitorowanie wszystkich ruchów w celu zapewnienia integralności systemu. To właśnie łańcuch blokowy ma pełnić tę ważną rolę, gdyż jest to centrum decentralizacji i bezpieczeństwa kryptowaluty . To bez wątpienia podstawa sukcesu tego nowego systemu.
Kiedy mówimy o walutach będących prawnym środkiem płatniczym, banki centralne odpowiadają za nadzorowanie i tworzenie nowych walut. Z kryptowalutami proces jest inny. Jak wspomnieliśmy, kryptowaluty są zdecentralizowane, więc w momencie ich tworzenia ustalany jest szereg specyfikacji, w tym maksymalna emisja jednostek danej waluty oraz sposób jej emisji.
Kryptowaluty mogą być regulowane przez różnego rodzaju algorytmy konsensusu , co wiele mówi o kryptowaluta. W przypadku tych, którzy wdrażają algorytm konsensusu Proof-of-Work (PoW), mają one kluczowy element: górnicy i ich potężne wyspecjalizowane zespoły wydobywcze . To jest dokładnie algorytm używany przez bitcoin. Górnicy pobierają kopię łańcucha blokowego na swój komputer i dzięki niezwykle skomplikowanym operacjom matematycznym potrafią walidować bloki dodawane do łańcucha blokowego. W ten sposób górnicy otrzymują rekompensatę w postaci nowych monet, a tym samym dochodzi do emisji tego typu monet. Algorytm ten został ostro skrytykowany za duże zapotrzebowanie na energię potrzebną do działania sieci.
Innym popularnym algorytmem konsensusu jest Proof-of-Stake (PoS) . Kryptowaluty, które implementują ten algorytm, mają tę cechę, że nie potrzebują tak potężnego sprzętu komputerowego, ale zamiast tego ci, którzy chcą uczestniczyć w procesie walidacji bloków sieciowych, muszą postawić określoną minimalną ilość monet , aby zagwarantować ich uczciwość. Ta grupa otrzymuje również nagrody za blokowanie monet, a tym samym tworzone są nowe jednostki tej waluty.
Są to dwa najbardziej znane i najczęściej używane algorytmy konsensusu, chociaż istnieją inne, w tym odmiany tych omówionych.
rodzaje monet
Jak skomentowałem, BTC był pierwszą kryptowalutą. Dało to początek tysiącom innych monet , jednak każda z nich ma pewne cechy, które je różnicują i nie wszystkie mają swój łańcuch blokowy. Struktura niektórych z nich pozwala na uruchomienie innych w Twojej sieci. Ethereum, na przykład druga najważniejsza kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, kryje w sobie setki monet. To również robi różnicę między walutami cyfrowymi, dzieląc je na dwie grupy, kryptowaluty i tokeny .
- Kryptowaluty to takie, które posiadają własną sieć .
- Z drugiej strony tokeny to te waluty uruchamiane w sieciach innych już istniejących kryptowaluty .
Rozwiązanie problemów tradycyjnego systemu finansowego
Kryptowaluty były ofiarami kontrowersji od momentu ich pojawienia się. Kilka krajów próbowało je zablokować, a inne zalegalizowały je. Wiele się zmieniło od czasu jego pojawienia się, wiele się poprawiło finansowo.
Kryptowaluty pojawiły się jako rozwiązanie wielu problemów przedstawianych przez waluty będące prawnym środkiem płatniczym . Bitcoin pojawił się jako sposób na ochronę przed kryzysem gospodarczym , którego doświadczał. Dzięki nim mamy dziś zdecentralizowane finanse ( DEFI ), które pozwalają nam na wiele ulepszonych usług finansowych . Możemy dokonywać niemal natychmiastowych przelewów, żądać lub udzielać pożyczek, inwestować pieniądze itp.
Prawda jest taka, że kryptowaluty oparte są na bardzo solidnych zasadach, jednak do dziś nie zostały masowo przyjęte jako powszechna metoda płatności na całym świecie.
powiązane linki
Oto kilka linków, które mogą Cię zainteresować:
- Co to jest bitcoin? – Jak kupować bitcoiny?…
- Jak kupić Ethereum?
- Czym są inteligentne kontrakty?
- Tokeny ERC-20, czym one są?
- Co to jest początkowa oferta monet (ICO)?
- giełdy z kryptowaluty, czym są i jakie spotykamy?
- Chcesz dowiedzieć się więcej o górnictwie?
- Co to jest Internet rzeczy (IoT)
- Segregowany świadek Segwit Co to jest SegWit?
- Co to jest łańcuch blokowy? Kompletne wyjaśnienie dotyczące łańcucha blokowego
- Słownik łańcuchowy blokowy z informacjami, których naprawdę potrzebujesz
- Co to są aplikacje zdecentralizowane (dApps)?
- Tokeny użytkowe a tokeny zabezpieczające – czym są i jak je odróżnić?
- Co to jest DEF? Decentralizacja przychodzi do finansów
Źródło wiadomości: Bitcoin.es
Dodaj komentarz