W tym miesiącu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował raport na temat globalnej polityki pieniężnej w epoce cyfrowej, który wyjaśnia, że “aktywa kryptograficzne mogą pewnego dnia zmniejszyć popyt na pieniądze banku centralnego”. Badanie MFW zostało napisane po dyskusji z pracownikami MFW, która wyszczególnia, że kryptowaluty mogą pewnego dnia obniżyć popyt na waluty, tworząc przesunięcie z “pieniądza kredytowego do pieniądza towarowego”.
Zasoby kryptograficzne zostaną ostatecznie przyjęte w szerszym zakresie
Jedno jest pewne, że MFW ma dziś wiele do powiedzenia na temat technologii Bitcoin i innych rozwiązań kryptowalutowych. Niedawno dyrektor zarządzająca MFW, Christine Lagarde, miała wiele pozytywnych słów do powiedzenia na temat cyfrowych walut. Ponadto MFW zaprezentował także obraz ewoluujących pieniędzy z obrazem Bitcoina, który był wyświetlany na pierwszej stronie strony internetowej MFW. Teraz MFW opublikował raport napisany przez wielu badaczy, który stwierdza:
Nie możemy wykluczyć możliwości, że niektóre aktywa kryptograficzne zostaną ostatecznie bardziej rozpowszechnione i przyjęte oraz będą pełnić więcej funkcji pieniężnych w niektórych regionach lub prywatnych sieciach e-commerce.
Zmiana płatności
W badaniu zauważono, że globalny kryzys finansowy i ratowanie banków “odnowiły sceptycyzm w niektórych kręgach” świata i istnieje możliwość, że aktywa cyfrowe mogą wpłynąć na tradycyjną globalną politykę monetarną. Mówi się również o “zmianie płatności” w ramach badania, w którym kryptowaluty mogą zastąpić fiat w niektórych regionach.
“Takie przesunięcie może również zwiastować zmianę, w jaki sposób tworzone są pieniądze w erze cyfrowej: od pieniądza kredytowego do pieniądza towarowego, moglibyśmy wrócić się z powrotem tam, gdzie byliśmy w okresie renesansu “, wyjaśnia raport MFW
Ekonomiści kontynuują debatę na temat pochodzenia pieniędzy i dlaczego wydaje się, że systemy monetarne zmieniały się na przestrzeni czasu między towarami a kredytowymi. Jeśli aktywa kryptograficzne rzeczywiście doprowadzą do bardziej znaczącej roli pieniądza towarowego w erze cyfrowej, popyt na pieniądz banku centralnego prawdopodobnie spadnie.
Presja konkurencji oraz urok monety banku centralnego
W dokumencie MFW opisano również, w jaki sposób banki powinny reagować na konkurencję i powinny nadal utrwalać waluty fiducjarne jako “jednostkę rozliczeniową”. Kryptowalutom jednak trudno stać się, standardową jednostką rozliczeniową, jak zauważa MFW, a to dlatego, że “wycena opiera się w dużej mierze na przekonaniach, które nie są dobrze zakotwiczone”, co spowodowało, że większość cyfrowych walut jest dość niestabilna.
W dokumencie wspomniano, że banki centralne mogą przeciwdziałać własnym cyfrowym walutom. Mówi się, że banki mają wiele wyzwań i możliwości w erze cyfrowej, ale muszą odzyskać zaufanie opinii publicznej, by pozostały aktualne. “Mogą pozostać istotne dzięki zapewnieniu bardziej stabilnych jednostek rozliczeniowych niż aktywa kryptograficzne oraz dzięki uczynieniu pieniądza banku centralnego atrakcyjnym środkiem wymiany w gospodarce cyfrowej” – podsumowuje dokument MFW.
Co sądzisz o raporcie MFW? Daj znać w komentarzu poniżej.
Dodaj komentarz