Zagrożenie stwarzane przez „faworytów” w blockchianie było zawsze obecne, wśród nich jedną z krytycznych sieci jest sieć Ethereum. Niedawne badanie potwierdza potencjalną podatność sieci Ethereum na te boty arbitrażowe i problemy, które mogą powodować .
Dan Robinson jest badaczem rynku w zespole w północnoamerykańskiej firmie Paradigm zajmującej się inwestycjami w cyfrowe aktywa. Naukowiec opracował nową teorię na temat niebezpieczeństwa, jakie kryje się w sieci Ethereum z powodu „pionierów” i projektu mempoolu Ethereum .
Co to jest „faworyt”?
W środowisku kryptograficznym „faworytami” są boty lub programy, które próbują uzyskać przewagę, wykorzystując określone informacje o operacji, która może wpłynąć na rynek . Weźmy przykład.
Firma wie, że w łańcuchu Ethereum zostanie przeprowadzona ogromna operacja. Cóż, ta firma, jak może być excahnge, to co robi, to pozyskiwanie dużej ilości tokenów ETH przed podpisaniem i wejściem klienta do operacji w bloku. W wyniku masowej sprzedaży przez klienta cena ETH wzrosła, a giełda zarabia na sprzedaży tych tokenów w bardzo krótkim czasie.
Oznacza to, że w wyniku informacji, których nie posiada reszta konkurentów, uzyskuje się zyski . Praktyka ta jest zabroniona na tradycyjnej giełdzie, ale kryptowaluty nie posiadają regulacji eliminującej te praktyki.
Problem „mempool” Ethereum
Według badań Robinsona problem tkwi w „mempoolu” sieci Ethereum , jest to mechanizm umieszczony w węźle graficznym, który przechowuje informacje o operacjach, które nie zostały jeszcze potwierdzone. System ten sam w sobie funkcjonuje jako poczekalnia dla nadchodzących operacji .
W tych mempoolach liderzy używają botów arbitrażowych do wyszukiwania tych transakcji . Te wyszukiwania rejestrują bardzo specyficzne operacje, takie jak DEX lub aktualizacja wyroczni . Dzięki temu systemowi pierwszoligowcy kopiują operacje, wymieniając adresy na swoje, lub zatwierdzają wspomnianą transakcję w celu przeprowadzenia transakcji, podążając za tym samym śladem realizacji .
Badacz próbował znaleźć rozwiązanie tego problemu wspólnie z dwoma zespołami inżynierów, jednym zajmującym się bezpieczeństwem sieci Ethereum, a pozostałymi ekspertami od inteligentnych kontraktów. Plan polegał na zaciemnieniu operacji tak, aby Uniswap ich nie słyszał . Jednak ten plan się nie powiódł, a boty wykryły tę oczekującą transakcję.
Konsekwencją tego zdarzenia jest utrata płynności , przepisanie operacji i wysłanie środków na inny adres zamiast oczekiwanego . Wniosek pozostawia niepewne przeznaczenie dla tego typu operacji, a także ostrzega, że jeśli górnicy zostaną zaniedbani, może to skończyć się takim samym losem jak ich operacje.
Czytaj dalej o tym, jak Ethereum Classic jest ofiarą nowego ataku 51%, może Cię to zainteresować.
Źródło wiadomości: Bitcoin.es
Dodaj komentarz