W sieci Solana wystąpiła awaria, w wyniku której sieć nie działała przez około 8 godzin . Walidatorom udało się przywrócić sieć, ale wiele osób skorzystało z tej przerwy, aby wyśmiać problem.
Łańcuch blokowy Solana jest często nazywany siecią pierwszej warstwy, która wyróżnia się skalowalnością i szybkością. Podczas budowy zespół programistów wolał stworzyć sieć z szeregu już utworzonych algorytmów niż samodzielnie tworzyć architekturę. Projekt został stworzony przez firmę o tej samej nazwie „Solana” z siedzibą w San Francisco.
Sieć Solana generalnie wykonuje konkurencyjne, wysokowydajne prace. Jednak 5 grudnia system załamał się i przestał działać na ponad 6 godzin . Ta wada sprawiła, że walidatory nie były w stanie wykonać żadnych operacji w tym czasie, powodując lekki "chaos" dla użytkowników.
Według informacji przedstawionych przez Solanę na jej blogu, orzeczenie rozpoczęło się o 13:46 czasu UTC, czyli o 14:46 czasu CEST . Klaster Solana Mainnet Beta przestał działać w gnieździe 53 180 900, przyczyna jest nadal nieznana . Solana ogłosiła audyt mający na celu znalezienie przyczyny tej awarii i zapobieżenie innym błędom w systemie.
Nawet jeśli sieć została stworzona przez firmę Solana, po jej wydaniu administracja spoczywa na społeczności, w tym przypadku na walidatorach. Tym samym praca nad podniesieniem sieci zależała od użytkowników, łącznie 200 walidatorów zgodziło się na jednoczesne uruchomienie protokołu restartu . Te 200 walidatorów reprezentuje 80% całości, którą posiada Solana, to ponowne uruchomienie się powiodło, a system powrócił do tworzenia bloków .
Deweloperzy chwalili szybką pracę walidatorów, aby jak najszybciej uruchomić Solanę. „ Chcielibyśmy podziękować zaangażowanym i sumiennym walidatorom, którzy zidentyfikowali ten problem i skoordynowali ponowne uruchomienie sieci ” – powiedział Solana. Jednak reakcja nie była tak pozytywna w wielu częściach społeczności . Wielu użytkowników zrozumiało, że protokół nie jest doskonały i może prowadzić do awarii, jednak krytyka pojawiła się, gdy protokół został już ponownie uruchomiony.
Jedna z pierwszych sytuacji, która zwróciła uwagę społeczności, dotyczyła działania Serum . Pochodząca z Solany giełda przeprowadziła kilka operacji z użyciem bitcoinów po powrocie do normalności , szybko wielu użytkowników zaczęło przypisywać ten brak operacji systemom takim jak boty czy inne oprogramowanie. Zautomatyzowane portfele, które wykonują same operacje, nazywane są botami, aby nadać sieci bardziej atrakcyjny wolumen i uczynić ją bardziej atrakcyjną. W opinii wielu użytkowników boty te nie zostały jeszcze aktywowane po awarii, dlatego tak niewiele operacji było widzianych w sieci bitcoin .
Pozytywne jest to, że nie wszyscy użytkownicy zdecydowali się zebrać razem, aby zaatakować sieć po awarii . Twórca i organizator Etherum Foundation, Hudson Jameson, pochwalił szybkość, z jaką sieć wróciła do normy dzięki walidatorom . Jameson powiedział również, że problemy z siecią są powszechne i że Ethereum również ich doświadczył.
Awaria sieci wpłynęła również na natywny token Solany, SLO, spadając w najgorszym momencie do 1,85 USD . Po ponownym uruchomieniu sieci cena tokena wzrosła o 5%, powracając do powyżej 1,95 dolara . Obecnie cena ponownie nieco spadła, osiągając 1,89 USD .
Czytaj dalej o współpracy między Terra i Solaną w celu wprowadzenia stabilnej monety do sieci, może ci się to zainteresować.
Źródło wiadomości: Bitcoin.es
Dodaj komentarz