Australijska spółka obrotu energią elektryczną Power Ledger ogłosiła wyniki testu przeprowadzonego w Australii w latach 2018-2020, w którym stwierdzono, że technologia łańcucha blokowego jest „technicznie wykonalna” do wymiany energii między prosumentami. Zostało to ogłoszone przez startup 18 czerwca poprzez oświadczenie na swojej stronie internetowej.
Power Ledger zauważył, że we współpracy z australijskimi uniwersytetami Curtin i Murdoch opracowali raport z tego testu, w którym wskazali, że handlowa wymiana energii między rówieśnikami, oprócz tego, że jest technicznie wykonalna , jest „wspierana przez uczestników”.
Współautorka raportu i prezes Power Ledger, Jemma Green, powiedziała: „Power Ledger wykazał, w jaki sposób handel energią w sieci peer-to-peer może zachęcić do poprawnych wyników sieci w bardziej opłacalny sposób” – powiedziała.
Równoległy handel energią słoneczną
Power Ledger wyjaśnił, że test polegał na przetestowaniu komercyjnej wymiany energii słonecznej poprzez platformę łańcuchową blokową. Test został przeprowadzony między grudniem 2018 r. A styczniem tego roku i obejmował udział 48 gospodarstw domowych zlokalizowanych w Fremantle w zachodniej Australii.
Test otrzymał finansowanie od rządu Australii i był częścią projektu RENeW Nexus. W teście śledzono ślady energii słonecznej wytwarzanej na dachach, wykorzystując technologię łańcucha blokowego z Power Ledger; czterdzieści osiem gospodarstw domowych, które brały udział, było w stanie ustalić własne ceny wytwarzanej energii elektrycznej .
Korzystając z istniejącej sieci elektrycznej i współpracując z lokalnym sprzedawcą energii, platforma Power Ledger pozwoliła gospodarstwom domowym kupować i sprzedawać nadwyżki energii słonecznej na dachu w czasie prawie rzeczywistym, a mieszkańcy mogli zobaczyć zużycie energii elektrycznej w odstępach czasu 30 minut ". Informacja prasowa Power Ledger.
Na podstawie testu doszli do wniosku, że technologia jest technicznie wykonalna, a także że „jest pozytywnie postrzegana przez uczestników i może prowadzić do zlokalizowanej autonomii energetycznej w znacznym stopniu stymulując systemy peer-to-peer na całym świecie”.
Wykryte niedociągnięcia i wykorzystanie P2P i VPP
Chociaż uczestnicy zgłosili, że widzą korzyści z tego systemu komercyjnego, wyrazili potrzebę wprowadzenia zmian na poziomie struktury taryf, aby uczynić go „atrakcyjnym”. To ostatnie, ponieważ „w obecnej strukturze taryf energii elektrycznej w Australii Zachodniej wyniki finansowe niektórych uczestników zależały w dużej mierze od ich dziennego zużycia energii zamiast od wielkości sprzedaży” – wyjaśniają w Power Ledger.
Ponadto Power Ledger zgłosił również potrzebę prowizji od uczestników sieci bloków blokowych, aby go utrzymać, dlatego zalecili „dynamiczną opłatę za jedzenie, aby lepiej zarządzać siecią bez dotacji rządowej, ułatwianą przez Handel P2P i VPP ». Zapewniali, że ta stawka służyłaby do zarządzania nadwyżką energii słonecznej w ciągu dnia, bez interwencji rządu.
Należy zauważyć, że projekt ten obejmuje również badanie rozproszonej wirtualnej elektrowni lub VPP , a także mikrosieci wspieranej przez baterię 670 KWh, która byłaby w służbie domów należących do kompleksu mieszkaniowego East Village w Fremantle .
Wśród innych wniosków osiągniętych przez promotorów tej inicjatywy jest to, że wykorzystanie wirtualnych elektrowni lub VPP może przyczynić się do zwiększenia autonomii energetycznej domów, a także zapewnić tańszą sieć elektryczną:
„Raport wykazał również, że VPP mogą zapewnić właścicielom akumulatorów dostęp do dodatkowych źródeł przychodów, dodając, że może zwiększyć zlokalizowaną autonomię energetyczną o 30% do 68%, oferując przy tym bardziej opłacalne wyniki sieci niż tradycyjne sposoby aktualizacji i utrzymania sieci ”. Wydanie księgi głównej.
Wśród zaleceń raportu Power Ledger podkreślił, że decydenci powinni wziąć pod uwagę możliwą kombinację wymiany peer-to-peer z lokalną wydajnością każdego gospodarstwa domowego, w szczególności tych, które dysponują bateriami do handlu energią dzięki wykorzystaniu wirtualne elektrownie, za pomocą których mogliby „zarabiać na nadmiarze energii słonecznej o każdej porze dnia, bez żadnych dotacji, a także świadczyć usługi sieciowe”.
W związku z tym prezes Power Ledger dodał, że „jeśli rządy na całym świecie poważnie podchodzą do włączenia energii odnawialnej do swojego przyszłego planowania energetycznego, musi to być konkurencyjne pod względem cen”. Green dodał, że handel z P2P i VPP stanowi „realną” opcję ograniczenia produkcji energii odnawialnej i zmniejszenia potrzeby dotacji, które mają zachęcić do zużycia nadwyżki energii słonecznej w ciągu dnia.
Inny współautor raportu, profesor Peter Newman, wyraził swoje oczekiwania w tym względzie, stwierdzając, że „ten projekt jest pierwszym na świecie, który ma ogromne znaczenie dla tego, jak miasta na całym świecie mogą nauczyć się dzielić energię słoneczną”. profesor.
Projekt RENeW Nexus
Projekt RENeW Nexus opiera się na wykorzystaniu platformy blokowej Power Ledger do tworzenia rynku energii peer-to-peer. Projekt ten jest częścią inicjatywy Smart Cities rządu australijskiego i jest wspierany przez uniwersytety Curtin i Murdoch, a także organizacje takie jak AEMO, DevelopmentWA, CSIROs Data61, Synergy, Western Power and energyOS.
Projekt składa się z dwóch prób komercyjnych przeprowadzonych z udziałem czterdziestu ośmiu gospodarstw domowych w Fremantle, które wykorzystały platformę łańcuch blokowy do komercjalizacji nadwyżki energii u swoich obecnych sąsiadów i sprzedawców detalicznych. Projekt opiera się na energii wytwarzanej z paneli słonecznych i to użytkownicy określają cenę zakupu i sprzedaży energii.
Według strony internetowej Power Ledger „Projekt RENeW Nexus został zaprojektowany w celu zrozumienia potencjału zlokalizowanych dwustronnych rynków energii elektrycznej oraz tego, w jaki sposób platformy technologiczne mogą zapewnić bardziej wydajne wyniki dla systemu energetycznego”.
Należy zauważyć, że Power Ledger przeprowadził kilka projektów, nie tylko w Australii, ale także w innych krajach, a mianowicie: w Tajlandii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Austrii, Malezji i Japonii.
Pod koniec maja Power Ledger ogłosił partnerstwo z tajlandzką organizacją Thai Digital Energy Development (TDED), której celem jest wprowadzenie w Tajlandii obrotu energią peer-to-peer opartego na łańcuchach blokowych.
Podobnie w kwietniu ogłosił podpisanie umowy z największym deweloperem nieruchomości mieszkaniowych średniej gęstości w Perth w Australii na komercjalizację energii słonecznej za pośrednictwem platformy łańcuchowej blokowy.
Zdjęcie polecane przez Markusa Spiske / pixabay.com
Źródło wiadomości: Bitcoin.es
Dodaj komentarz