Vitalik Buterin proponuje nowe alternatywy dla głosowania opartego na tokenach jako nowy system podejmowania decyzji w zdecentralizowanych sieciach . Obecny system powstrzymywałby rozwój DeFi i istniałyby potencjalnie bardziej użyteczne alternatywy, takie jak „ dowód na ludzkość ” lub „ dowód uczestnictwa ”.

16 sierpnia współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, zamieścił na swoim osobistym blogu wpis mówiący o obecnym stanie DeFi . Rosyjski harmonogram był zasilany bezpośrednio do systemu zarządzania, którego ogromna większość zdecentralizowanych łańcuchy bloków wykorzystuje dziś głosowanie oparte na tokenach . Ta metoda przyznaje głosy użytkownikom sieci w zależności od liczby posiadanych przez nich tokenów, im większa liczba tokenów, tym więcej głosów. Zdecydowana większość protokołów DeFi zarządza zmianami sieci, zarządzaniem nagrodami i innymi aspektami poprzez głosowanie.
Buterin wyraził sprzeciw wobec obecnego systemu głosowania, sugerując, że mechanizm ten uniemożliwia bardziej płynny rozwój sektora DeFi . Głosowanie sprzyja rozszerzeniu domeny przez wieloryby w ramach protokołu, dzięki możliwości implementacji aktualizacji, które najbardziej im sprzyjają, zamiast najbardziej korzystnych dla sieci i społeczności.
W publikacji Buterin zwraca uwagę na dwa główne negatywne aspekty, które mogą wystąpić w przypadku systemu głosowania w projektach DeFi: kupowanie głosów i ataki pośrednie . Oba problemy wpływają i bezpośrednio zmieniają wyniki głosowania, z korzyścią dla użytkowników z wyższym kapitałem lub głosami.
Buterín zwrócił uwagę na powszechność " unbundlingu " , dzięki któremu możliwe jest uzyskanie dostępu do sprzedaży głosów przez wieloryby . Ci użytkownicy z dużą ilością tokenów mogą sprzedawać lub pożyczać aktywa zainteresowanym użytkownikom, aby zmienić wyniki głosowania. W ten sposób wieloryby tracą moc decyzyjną i zyskują potencjał ekonomiczny, tymczasowo przyznając władzę zarządczą pożyczkobiorcy .
Pomijając system głosowania, Buterin wprowadził kilka decentralizujących alternatyw dla protokołów DeFi.
W pierwszej kolejności Buterin mówił o „Dowodzie Ludzkości ”, system ten polega na przyznaniu jednego głosu każdemu użytkownikowi sieci. W ten sposób ilość tokenów czy aktywów jest obojętna, co pozwala na większą równość pomiędzy użytkownikami protokołu.
Innym możliwym rozwiązaniem jest „ Dowód uczestnictwa ”, w którym prawo głosu jest przyznawane użytkownikom, którzy przyczynili się do samego protokołu. W takim przypadku możliwość wpływania na protokół otrzymaliby tylko ci, którzy postawili na to swój majątek lub wykonali określone zadanie.
Głosowanie kwadratowe było również jedną z możliwości, jakie wyraził Vitalik Buterin. System ten polega na podzieleniu siły głosu jednego użytkownika proporcjonalnie do pierwiastka kwadratowego zaangażowanych zasobów ekonomicznych. Ten system oferuje bonus losowości przy podejmowaniu decyzji.
Vitalik Buterin doszedł do wniosku, że zgodnie z obecnym modelem rozwój DeFi będzie znacznie wolniejszy niż to możliwe. Możliwości zmiany przyszłości różnych sieci są ogromne, ale konieczna jest interwencja społeczności.
Czytaj dalej o spaleniu przez Vitalika Buterina 6,57 biliona dolarów w tokenach Shiba, może cię to zainteresować.
Źródło wiadomości: Bitcoin.es
Dodaj komentarz